

Az egyik legnagyobb magyar földrajztudós 1936-ban írt, a nagyközönségnek szóló összefoglalója.
"Véleményem szerint igen nagy szükség van igazán olvasható és megérthető népszerű munkákra, mert ezek adnak a művelt ember lelkének igazi tartalmat" - írja Cholnoky a bevezetésben.
Ebből a szándékból a Balatonnal kapcsolatos irodalom egyik máig alapvető, egyben egyik legolvasmányosabb műve született meg, amely a legbonyolultabb jelenségeket is egyszerűen mutatja be, kimondottan érdekessé téve azokat az olvasó számára.
"Az érdeklődés ébrentartására és az olvasás megkönnyítésére, mintegy pihentetőül kis eseményeket, kalandokat is beleszőttem." Ezek a "kis események" és "kalandok" segítenek megérteni, hogyan születtek meg a tudományos eredmények, megelevenednek a Balaton-kutatás "hétköznapjai", képet alkothatunk a módszerekről. A kutatás néha mostoha időjárási körülmények között folyt, és a "kis események" szereplői között olyan nagynevű tudósok jelennek meg, mint Lóczy Lajos vagy Eötvös Loránd.
A tudományos igényességű, egyben a tó iránti elkötelezettségről tanúskodó könyv mindenkinek ajánlható, aki a Balaton iránt érdeklődik.
Adatlap